تبلیغات
ندای علم و فناوری - دماسنج فرینه
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : سجاد نیرومند
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

استخاره آنلاین با قرآن کریم

مشاهده جدول کامل لیگ برتر ایران

.


تعبیر خواب آنلاین


Pichak go Up


.

کد آپلود عکس
کد اپلود عکس

بازی آنلاینGoogle

در این وبلاگ
در كل اینترنتFlash Required

Flash is required to view this media. Download Here.

ندای علم و فناوری
ادب و دانش بهترین میراث هاست. امام علی (علیه السلام)
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 4 اسفند 1390 :: نویسنده : سجاد نیرومند

دماسنج فرینه : این دماسنج نوع ویژه ای از دماسنج های مایعی است كه بیشینه و كمینة دما را در مدت یك شبانه روز نشان می دهد . ویژگی های این دماسنج عبارتند از :

الف ـ یك شاخص فولادی كه روی سطح جیوه در هر طرف لولة U شكل شناور است .

ب ـ هنگامی كه دما بالا می رود ، به سبب انبساط الكل (در لولة سمت چپ) ، جیوه در لولة سمت راست را با خود بالا می برد . در این مرحله سطح الكل در لولة سمت راست نیز بالا می رود.

پ ـ در این هنگام محل تماس شاخص لولة سمت راست با جیوه ، بالاترین دما ، یا دمای بیشینه ای را كه هوا به آن رسیده است نشان می دهد . اگر سطح جیوه در لولة راست پایین بیاید ، شاخص فولادی همراه با آن حركت نمی كند و در همان محل قبلی خود در مقابل دمای بیشینه می ایستد .

ت ـ هنگامی كه الكل به علت كاهش دما ، منقبض می شود ، جیوه از طرف چپ لولة U شكل بالا می رود و شاخص فولادی دیگر را در این طرف لوله بالا می راند . محل تماس شاخص فولادی با جیوه پایین ترین دما یا دمای كمینه را نشان می دهد . محل این شاخص نیز با گرم تر شدن هوا تغییر نمی كند .

ث ـ با استفاده از آهنربا ، این دو شاخص در پایان 24 ساعت شبانه روز به سطح جیوه بر گردانده می شوند تا برای روز بعد آماده باشند .

تَف سنج نوری : برای اندازه گیری دماهایی كه بیش تر از گسترة دماسنجی ترموكوپل قرار دارند ، از وسیله ای به نام تف سنج نوری استفاده می شود .

این وسیله از یك تلسكوپ T ، كه در لولة آن یك صافی شیشه ای F به رنگ قرمز و یك لامپ كوچك L تعبیه شده ، تشكیل شده است . اگر تف سنج به طرف كوره گرفته شود ، شخصی كه به داخل تلسكوپ نگاه می كند ، رشته تیرة لامپ را بر روی زمینة روشن كوره ، مشاهده می كند . لامپ به باتری B و مقاومت متغیر (رئوستای) R وصل است . با حركت دادن پیچ رئوستا و كاهش مقاومت آن می توان جریان عبوری از مدار را افزایش و در نتیجه روشنایی لامپ را زیاد كرد . مقاومت رئوستا را آن قدر كم می كنیم تا روشنایی لامپ درست برابر روشنایی زمینه شود .

با استفاده از دستگاهی كه قبلاً در دماهای معلوم درجه بندی شده ، آمپرسنج A را در مدار ، می توان درجه بندی كرد تا مستقیماً دمای مجهول را اندازه بگیرد . در این روش چون لازم نیست كه هیچ قسمتی از دستگاه با جسمی كه می خواهیم دمای آن را اندازه بگیریم ، تماس یابد ، می توان از آن برای اندازه گیری دماهای بالاتر از نقاط ذوب اكثر فلزات به كار برد .

ترموکوپل

ترموکوپلی که با کالیبره کردن یک مولتیمتر دمای اتاق را به °C نشان میدهد.

ترموکوپل یکی از انواع مولد برق است. ترموکوپل دو فلز غیرهمجنس است که از یک طرف بههم متصلاند. برای تولید برق باید محل اتصال دو فلز را حرارت داد. در این صورت در دو سر دیگر که آزاد هستند برق تولید میشود. البته برقی که به این صورت تهیه میشود بسیار کم است.به این صورت که وقتی به محل اتصال این دو مفتول حرارت داده شود، اختلاف پتانسیلی در دو سر این مفتولها بوجود میآید. این اختلاف پتانسیل تابع میزان حرارت اعمال شده است و بنابراین با بررسی میزان ولتاژ خروجی میتوان درجه حرارت اعمال شده به ترموکوپل را تشخیص داد.

ترموکوپل یک ترانسدیوسر خود مولد است که از ایجاد دو یا چند اتصال بین فلزات با جنس متفاوت تشکیل شدهاست. بایستی توجه داشت که یک اتصال ( اتصال سرد ) بایستی دردمای مرجع قرار داده شود . به عنوان مثال اتصال مرجع را بایستی درظرف حاوی یخ در حال ذوب شدن نصب کرد. اتصال دیگر ترموکوپل بایستی به جسمی که میخواهیم دمای آن را اندازه بگیریم، کاملا متصل شود. فلزات ترموکوپلی به طور کلی نسبت به قیمتی که دارند به دو گروه جداگانه تقسیم میشوند. این دو گروه تر موکوپل به ترموکوپلهای فلزپایه و ترموکوپلهای فلزات قیمتی معروفند.

امتیاز عمدة ترموکوپلها محدودة وسیع اندازه گیری آنهاست که به طور اسمی از ۱۸۰- تا ۱۸۰۰+ درجه سانتیگراد را در برمی گیرد. دیگر امتیاز ترموکوپلها، عملکرد خطی آنها در محدوده اندازه گیری است.

اگر قسمت کوچکی نوک جوشکاری شده ترموکوپل برداشته شده و ترموکوپل داخل خط لوله جاسازی شود، دمای سیال جاری درداخل لوله، بدون هیچگونه زحمتی قابل اندازه گیری است. این نوع سنسورها در بازار موجود هستند و غالبا جهت اندازه گیری مورد استفاده قرار میگیرند.

ترموکوپلها دارای تیپهای متنوع برای اندازه گیری دما میباشند بطور مثال تیپهای R - S - B با قابلیت اندازه گیری دما در محدوه ۲۰۰- الی ۱۸۰۰ و تیپهای L - K- J با قابلیت اندازه گیری دما در محدوده ۱۸۰- الی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد بکار میروند. ولتاژ بوجود آمده در دوسر انتهایی ترموکوپل در هر صورت میلی ولت ورفتار الکتریکی هر ترموکوپل بسته به نوع آلیاژ سیمهای آن تابع جداول استانداردی است که معمولاً در استانداردهای کشورهای مختلف تعریف و تقریبا در هر تیپ منبطق بر یکدیگر است .یکی از انواع معمول آن ترکیب آلیاژکروم و نیکل میباشد.معمولا جهت جلوگیری از آسیب دیدن ترموکوپل آن را درون غلاف فلزی یا سرامیکی قرار میدهند. روش جوشکاری دوسر ترموکوپل تابع ضوابط خاصی است بطوری که نباید در حین عملیات جوشکاری فلز یا احیانا نیمههادی دیگری در فرآیند جوش دخالت نماید در غیر اینصورت رفتار ترموکوپل هرگز رفتار استاندارد تعریف شده تابع جداول مربوطه نخواهد بود.ترموکوپها همواره پس از گذشت سالیان متمادی از بهترین سنسورها برای اندازه گیری دما میباشند زیرا با نقطه مورد نظر تماس برقرار نموده و دما را بصورت پتانسیل الکتریکی انتقال میدهند و ولتاژ با اتصال به اندیکاتور اندازه گیری و به صورت دما تحت تبعیت از جداول مورد بحث مشابه سازی شده و نمایش داده میشود. از این دستگاه برای اندازه گیری دماهای بالا( مثلاً در کورههای پخت محصولات سرامیکی)استفاده میشود.ترموکوپلها اصولا در دمای پایین داری دقت لازم نیستند ولی جهت سنجش دماهای بالاتر از ۵۰۰  درجه سانتیگراد یکی از گزینههای خوب میباشند..

ترموکوپلها در صنعت دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند.از جمله مهمترین کاربردهای ترموکوپل در صنایع را می توان در صنایع تولید لوزام گازسوز نام برد. بدین ترتیب که از ترموکوپل جهت ایمن سازی تجهیزات گاز سوز در مواردی که شعله گاز به دلایلی (از جمله باد) خاموش می گردد، جهت قطع کردن گاز و جلوگیری از انتشار آن استفاده می گردد. ترموکوپل به دلیل ایجاد ولتاژ و جریان الکتریسته در اثر دریافت حرارت، وسیله بسیار مفیدی در کنترل حرارت یا استفاده بعنوان کنترلر میباشد. از جمله کاربردهای آن، به عنوان انواع [قطع کننده جریان گاز] میباشد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 19 اردیبهشت 1393 01:00 ق.ظ
ممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممننننننننننننننننننننننننننننننننون و مچکر
دوشنبه 13 آبان 1392 07:34 ب.ظ
بسیارعالی است[
دوشنبه 13 آبان 1392 07:33 ب.ظ
دوشنبه 19 فروردین 1392 05:02 ب.ظ
سایت بسیار عالی دارید دستتون درد نکنه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.